
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4.9 mm |
| Width | 3.91 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.75 mm |
| Packaging | Tube |
| Thickness | 1.58 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Min Input Voltage | 3.1 V |
| Output Current | 500 mA |
| Output Voltage | 1.26 V |
| Operating Supply Voltage | 75 V |
| Output Type | Adjustable |
| Lifecycle Status | Active |
| Min Supply Voltage | 3.1 V |
| Quiescent Current | 3.1 mA |
| Synchronous Rectifier | No |
| Topology | Boost, Flyback, SEPIC |
| Switching Frequency | 1.5 MHz |
| Max Input Voltage | 75 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Efficiency | 96 % |
| Min Output Voltage | 1.26 V |
| Max Output Voltage | 75 V |
| Function | Step-Up, Step-Up/Step-Down |
Stock: 15
Distributors
pcbx
Unit Price$3.28982
Ext.Price$3.28982
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.28982 | $3.28982 |
| 10 | $2.79504 | $27.95040 |
| 25 | $2.64875 | $66.21875 |
| 50 | $2.51012 | $125.50600 |
| 100 | $2.37874 | $237.87400 |
| 300 | $2.25424 | $676.27200 |
| 500 | $2.13625 | $1068.12500 |
| 1000 | $2.02449 | $2024.49000 |
